Nejčastější opravované chyby na fotkách

Někdy je třeba tasit fotoaparát či mobil rychleji nežli kovboj kolt. A zde pak není času přemýšlet nad tím, zda mám vše správně nastaveno, zda nestojím v protisvětle, nebo zda není přílišná tma. Prostě, momentka je momentka a možná právě v těch údajných chybách je to skryté kouzlo.

Ale i při běžném focení se můžete dopustit chyb, které vlastně objevíte až doma. A které jsou ty nejčastější? V zásadě jen tři.
žena před kamerou



 


·         Hodně světla


·         málo světla


·         nežádoucí objekty



 

Teoreticky bychom mohli ještě přidat vady stroje, tedy objektivu, nebo čipu, ale tyto vady většinou udělají efekt výše již zmíněný.

Jak se říká, nejlépe je chybám předcházet. To samozřejmě lze, ale pouze máte-li čas a klid. Každý má jiný styl focení, někdo pečlivě vybírá kde, kdy a co. Jiný cvaká pořád jak šílený. Což by nevadilo, je to jeho věc, ale mučit pak příbuzné pětistovkou nekvalitních fotek, to je přečin, který by se měl trestat. Pokud vás známí či příbuzní nepotrestají klatbou sami. Ono i padesátka fotek je moc. Zvláště pokud máte ke každé fotce desetiminutový výklad. No, ale k tématu.

Kromě tří výše zmíněných vad je zde ještě jedna, která je svým způsobem specifická, a která vlastně padá pod první dvě uváděné. Jde totiž o světlo. Pokud je ho málo, může se na fotkách objevit takové „zrnění“. Máte-li zase světla příliš, může se klidně půlka foceného objektu v záplavě tohoto ztratit. Oběma věcem se dá předejít.
fotka mimča v mobilu

V prvním případě prostě použijte blesk, a to by mělo pomoci. V případě číslo dva si dávejte pozor, kde stojíte a směr kterým fotíte. Hlavní zdrojem bývá většinou slunce, tedy venku. Vevnitř pak nějaký silnější reflektor, například na nějaké zábavě či noční show.

Není účelem článku naučit laskavého čtenáře tyto chyby odstraňovat. Ale přesto…

Většinu lze opravit přímo v aparátu, ale kvalitnějších oprav dosáhnete v nějaké editoru fotografií.

Tak dobré světlo.