Palety všude kolem nás

Osobám tak nějak více založených technickým či praktickým směrem se vybaví dřevěný nebo plastový prostředek usnadňující přepravu věcí. A těm, kdo pracují v přepravě, se vybaví jistě ještě mnohem více druhů, než jen palety plastové a dřevěné, například palety velikosti Euro i jiných nestandardních rozměrů, paletové ohrádky, klecové, přepravní, standardní, atypické i tzv. gitterboxy.
posezení z palet

Palety se dnes používají pro přepravu i prodej zboží. Snadnou manipulaci s nimi zajišťují paletové vozíky mechanické i motorové. Přinášejí díky svým vlastnostem pojmout velké množství předmětů, přinášejí velkou úsporu práce a také finančních prostředků na přepravu. Jejich pořizovací náklady jsou oproti jejich přínosu zcela zanedbatelné. A právě jejich zanedbatelná pořizovací cena a jejich odolnost přivedla lidi i k jejich dalšímu použití.

Kutilové tyto stlučené prkýnka začali používat různě pro výrobu například záhonku pro malé prostory, kdy paletu postaví na bok, z jiné, staré palety použijí několik prkýnek jako dno poliček, nasypou hlínu a sází jahody i jiné rostliny. Další kutilové pak paletu pouze natřou požadovanou barvou, případně opálí horkovzdušnou pistolí a mají originální dekoraci na zeď. Velice se také rozmohla výroba nábytku z palet. Stačí připevnit k sobě několikpalet, natřít, přidat matraci a máte odolnou pohodlnou postel, co unese i těžké váhy.
jablko na paletách

Zkuste také vzít několik palet, zapojit svou fantazii, trochu obrousit, řezat i šroubovat, následně ošetřit povrchovým nátěrem a máte venkovní posezení i se stolem, které vydrží mnoho let. Můžete si také vytvořit z palet houpací venkovní i vnitřní lůžko, knihovničku, botník, stěnu věšáků na bundy či podlahu terasy. Fantazii a umu se meze nekladou. A když Vás takový paletový nábytek přestane bavit, stačí ho rozřezat a přihodit na oheň do kamen. Nebo si z nich udělejte ohníček venku a užijte si pohled na plápolající oheň.